انواع روش های برش لیزری با دستگاه لیزر

روشها:
روشهای مختلفی در برش با استفاده از دستگاه لیزر وجود دارد .برخی از این روشها (تبخیر ، ذوب و دمیدن )، ( ذوب ، دمیدن و سوزاندن ،ترک خوردگی تنش حرارتی ،برش سرد و برش لیزری تثبیت سوزاندن است .
برش تبخیری :
در برش تبخیری با دستگاه لیزر ، پرتو متمرکز شده سطح ماده را تا نقطه ی جوش گرم کرده و یک سوراخ کلیدی ایجاد میکند .سوراخ کلیدی منجر به افزایش ناگهانی در جذب شده و به سرعت سوراخ را عمیق تر میکند. به محض عمیق تر شدن سوراخ و جوشیدن ماده ، بخار تولید شده دیواره های ذوب شده را تخریب کرده و باعث بزرگتر شدن حفره میگردد.مواد غیر قابل ذوب همچون چوب ، کربن و پلاستیک های ترموست معمولا توسط این روش بریده میشوند.
ذوب و دمیدن :
ذوب و دمیدن یا برش ترکیبی از گاز با فشار بالا برای دمیدن ماده ی ذوب شده از منطقه ی برش استفاده میکند و در نتیجه قدرت مورد نیاز به شدت کاهش می یابد .ابتدا ماده ی مورد نظر تا نقطه ی ذوب گرم می شود سپس جت گازی ماده ی ذوب شده را به بیرون میدمد . موادی که توسط این روش بریده می شوند معمولا فلز هستند .
ترک خورگی ناشی از تنش حرارتی :
مواد شکننده نسبت به شکستهای حرارتی حساس هستند .این ویژگی است که در ترک خورگی ناشی از تنش حرارتی از آن استفاده می شود .یک پرتو بر روی سطح متمرکز شده و باعث گرمادهی موضعی و انبساط حرارتی می شود . این کار نیز منجر به ایجاد ترکهایی می شود که می تواند توسط حرکت دادن پرتو هدایت شود . این روش معمولا برای برش شیشه مورد استفاده قرار میگیرد.
برش کوچک ویفرهای سیلیکونی با دستگاه لیزر :
جدایی تراشه های میکرو الکترونیک آماده شده در ساخت دستگاه های نیمه هادی از ویفر سیلیکونی می تواند توسط فرآیندی به نام برش کوچک ویفرهای سیلیکونی انجام شود که لیزرهای Nd:YAG پالسی را به کار میگیرد .
برش انفعالی:
این روش برش شعله ای نیز نامیده می شود . برش انفعالی یا واکنشی شبیه برش مشعل اکسیژنی است با این تفاوت که پرتو لیزر به عنوان منبع اشتعال به کار میرود . این روش بیشتر برای برش صفحات فولادی به ضخامت بیش از 1 میلی متر مورد استفاده قرار میگیرد . این فرایند می تواند برای برش ورقه های فولادی ضخیم با قدرت لیزر نسبتا کم نیز استفاده شود .
قدرت تحمل و سطح پایانی :
برشهای لیزری جدید با دستگاه لیزر دارای دقت 10 میکرومتر و قابلیت تکرار 5 میکرومتر هستند . زبری استاندارد Rz با ضخامت ورقه افزایش پیدا میکند اما با قدرت لیزر و سرعت برش کاهش می یابد . هنگام برش فولاد کم کربن با قدرت لیزری 800 وات ، زبری استاندارد Rz 10 میکرو متر برای ورقه هایی با ضخامت 1 میلی متر ، 20 میکرو متر برای ضخامت 3 میلی متر و 25 میکرو متر برای ضخامت 6 میلی متر است .
در این معادله S ،ضخامت ورقه های فولاد به میلی متر ، p قدرت لیزر در کیل وات ( برخی از لیزرهای جدید قدرتی برابر 4 کیلو وات دارند ) ، V سرعت برش به واحد متر در هر دقیقه است .
این فرآیند قادر به نگه داشتن قدرت تحمل کاملا نزدیکی است . اغلب در هندسه ی قطعه ی 0.001 اینچی و صحت مکانیکی دستگاه است که توانایی قدرت تحمل یا همان تلرانس بیشتر است . سطح نهایی حاصل از برش لیزری معمولا در محدوده ای بین 125 تا 250 میکرو اینچ است .

 

/ 0 نظر / 37 بازدید