برش لیزری چیست ؟

برش لیزری چیست ؟
برش لیزری روشی برای برش فلزات و یا مواد دیگر به شکلهای مختلف است .این فناوری از لیزر برای برش فلزات و سایر مواد استفاده میکند . کاتر های لیزری صنعتی معمولا برای برش موادی از ورقه های مسطح ، ساختاری و یا فلزات لوله ای استفاده می شود . لیزر مواد را با ذوب کردن ، سوزاندن و دمیدن می برد . بیشتر افراد نمی دانند که لیزر مخفف کلمه ی "تقویت نور توسط گسیل القایی تابش" است . پرتو نور توسط تحریک مواد لیزری و با استفاده از تخلیه ی الکتریکی و یا لامپ در داخل یک ظرف بسته تولید می شود . راههای مختلفی برای تولید پرتو لیزری برای برش وجود دارد .(تبخیر، ذوب و دمیدن) ، ( ذوب ، دمیدن و سوازندن) ،برش سرد از جمله این روشها هستند .
مزایا و معایب برش لیزری :
در طول برش مکانیکی مانند برش با اره ، برش با دستگاه لیزر ، دستگاه می تواند توسط ماده آلوده شده و یا در اثر استفاده طولانی مدت کند شود . دقت و صحت در پرتو لیزری خیلی بیشتر از سایر روشهای سنتی است . برش لیزری می تواند محصول تمیز تر ،سریعتر و با تداخل کمتر اپراتور تولید کند . دقت بیشتر بدین معنی است که فلز هدر رفته کمتر شده و هزینه ی تولید نیز کاهش پیدا میکند . برش مکانیکی دستگاههای ساده تری داشته و انرژی کمتری نسبت به برش لیزری نیاز است .همچنین فرایند برش لیزری نیازمند خنک سازی است .معمولا از آب به عنوان خنک کننده استفاده می شود.
انواع مختلف برش لیزری :
سه نوع برش لیزری وجود دارد . لیزر co2 برای برش ، حکاکی و سوراخ کردن به کار میرود . لیزر Nd زمانی که تقاضا برای انرژی بالا و تکرار کمتری وجود داشته باشد برای سوراخ کردن مورد استفاده قرار میگیرد .لیزر Nd-YAG زمانی که قدرت بالایی نیاز باشد استفاده میگردد. یک دستگاه برش لیزری معمولی دارای یک منبع قدرت برای تامین پرتو لیزر ، یک میز برای قرار دادن قطغه ی کاری ، ماده ی لیزری ، آینه ها و لنزهای کانونی است .قطعه کاری توسط بست ها ، تسمه ها ،آهنربا تثبیت می شود.

/ 0 نظر / 20 بازدید